Erdős László A Kapalyag-dinasztia
Erdős László mondja új könyvéről:
"A Kapalyag-dinasztia öt nemzedékének történetét ismerjük meg e nem hosszú regényből. Rendhagyó rövidség, de rendhagyó a dinasztia is. Senki nem viseli közülük az apja nevét, s az anyjáét is csak egy. A vérrokonság, kivételes adottságaik s az köti össze őket, hogy a magyar társadalom bűnei miatt tehetségük elfajul, vagy szerencsétlenségbe torkollik.
Az alapító, Kapalyag Kornélia, a földesúr ágyasából a birtok tulajdonképpeni gazdájává emelkedik, majd amikor a megye hölgyeinek összeesküvése kiszabadítja hatalmából Borsa Mihályt, saját birodalmat alapít. Igaz, csak tíz faluból áll, de abban élet-halál ura: arzénes bába. Fia a földmunkásmozgalom mártírja lesz, unokája a felszabadulás előtt világhírű kasszafúró, s az egyetlen köztörvényes, akinek sikerült a Gyűjtőből megszöknie, felszabadítása után sztahanovista brigádvezető az egyik nagy szocialista építkezésen. Az ő fia tizenöt éves korától részt vesz az ellenállásban, tizennyolc évesen megyei MADISZ-titkár, tüntetést szervez, mellyel megbuktatja a hírhedt alispánt, majd 1957-ben ellenforradalmárként pusztul el.
Általában mindegyikük életében van egy eset, amelyhez hajszálra hasonlóról bezámolnak a korabeli lapok. Ennyiben mindegyikük történelmi személy. Jellemüket és történetüket azonban szabadon alakítja az író fantáziája olyanná, hogy erényeikkel és hibáikkal egyaránt jellemezzék a kort, amelyben éltek. Mindezt pedig az utolsó Kapalyag, Benedek Erzsike védelmében mondja el, aki ellen napjainkban folyik per, formailag jogosan, de lényegében igazságtalanul.
Még nem érkezett hozzászólás. Legyen Ön az első, aki hozzászól! Írja meg kérdését, észrevételét! |
Legnépszerűbbek