Kezdőlap » Szociológia » Falussy Béla Az időfelhasználás metszetei
Falussy Béla Az időfelhasználás metszetei
Az életmód és falióra szociológiai jelenő több nézőpontbél és eszközzel, számos időbeli, térbeli, társadalmi, vagy tevékenységi metszetben közelíthető meg. Ezek egyike a mindennapi időfelhasználás, amelynek adathátterét hazai és európai időmérleg-vizsgálatok adják.
Az időfelhasználás szerkezeti elemzése során az értékelt, változatos, aktív időtől sz értékét vesztő, egyoldalú, passzív idő képletéig jutunk el. A két szélsőség között épp oly folyamatos az átmenet, mint a szellemi-fizikai szabadságot biztosító társadalmi jelét és a gúzsba kötő nélkülözés, szegénység között; a születéskor várható magas és alacsony életkor között; az értékén megfizetett munka és a segélyezett életforma között; a testi-szellemi egészség és a korlátozó betegség, fogyatékosság között; a szoros napirend szerint és az időfolyamban élők között; a média rendeltetésszerű használata és a médiafüggőség között.
A rendszerváltozást követően a szabadrendelkezésű időn belül dominánssá váló tévénézés főként az anyagi és kulturális szegénység, betegség, kifáradás következménye. Kevésbé jellemző a foglalkoztatottakra, tanulókra, vagy azon népességcsoportokra, akiknek van aktív szabadidőtöltési szokásuk: olvasnak, sportolnak, kirándulnak, társaságba, kulturális intézményekbe járnak.
Az időfelhasználásban megjelenő szélsőségekkel és átmenetekkel számos demográfiai, gazdasági, kulturális mutató mozgása esik egybe. Kötetünk középpontjában ezen egybeesések, jelenségek, folyamatok vizsgálata áll.
Még nem érkezett hozzászólás. Legyen Ön az első, aki hozzászól! Írja meg kérdését, észrevételét! |
Legnépszerűbbek
(#A világirodalom remekei)