Kezdőlap » Tudástár » További szerzők » Graf Zoltán
1941. november 8., Sopron - 2023. március 15., Dobogókő
Állatorvos és zoológus
Szakkönyvei mellett számos tudományos publikáció és szerkesztői munkája is hozzájárult az állatorvosi szakma fejlődéséhez.
Graf Zoltán (1941–2023) neve fogalom volt az állatgyógyászatban – nemcsak hazánkban, de nemzetközi körökben is jól ismertté vált szakértelme, különösen az egzotikus állatok kezelése és szaporítása terén. Pályája során oroszlánokat, zsiráfokat, vízilovakat, de még cápát is gyógyított – ha kellett, altatott, ha kellett, műtött, és közben új módszereket dolgozott ki, hogy a lehetetlennek tűnő helyzeteket is meg lehessen oldani.
Sopronban született 1941. november 8-án. Az Állatorvostudományi Egyetemen szerezte diplomáját 1964-ben, majd több éven át dolgozott az egyetem Sebészeti Tanszékén tanársegédként. Már ekkor is elhivatott volt a tudomány iránt, ami később ösztöndíjhoz juttatta a németországi Johannes Gutenberg Egyetemre.
Hazatérése után Gödöllőn kezdett praktizálni, majd 1978-tól a Fővárosi Állat- és Növénykert vezető állatorvosa lett. Itt végzett munkája korszakalkotó volt: egzotikus állatok altatására, gyógyítására és szaporítására dolgozott ki módszereket – többek közt ő fejlesztette ki az első hazai, állatok számára használható elektromos ejakulátort is. Számtalan tudományos cikke jelent meg ezekről a beavatkozásokról, amelyek a nemzetközi szakirodalomban is visszhangra találtak.
1982-ben ő lett az első állatorvos Magyarországon, aki hivatalosan is megkapta a magánpraxis engedélyét. Egy évre rá megnyitotta saját rendelőjét Budapesten, Újbudán – ez a rendelő ma is működik, immár fia, Dr. Graf Miklós vezetésével. Az állatkerti múltból hozott tapasztalat itt sem veszett kárba: a rendelő ma is fogad különleges állatokat is, a sünitől a tigrisig.
Graf Zoltán több évtizeden keresztül aktív tagja volt az állatorvosi szakmai szervezeteknek, számos közleményt és publikációt írt, valamint hosszú éveken át szerkesztette a Magyar Állatorvosok Lapját. Munkája során mindig törekedett arra, hogy a tudományos precizitást ötvözze az állatok iránti tisztelettel és emberséggel – ezt a hozzáállást tanította tovább a következő generációnak is.
Felesége, Harsányi Etelka vegyészként és egyetemi oktatóként dolgozott. Két gyermekük született: Graf Miklós, aki édesapja nyomdokain haladva szintén állatorvos lett, valamint Graf Márton, aki pszichiáterként segíti az embereket.</ő>
Graf Zoltán neve összeforrt az egzotikus állatok gyógyításával és a magyar magánállatorvoslás megszületésével. Szakértelme, újító megoldásai és emberséges hozzáállása a mai napig példát mutat az állatgyógyászat területén. Az általa alapított rendelő és a családi hagyomány biztosítja, hogy emléke ne csak tudományos közegben, hanem az állatszerető közönség körében is fennmaradjon.